Фотоволтаични системи, наречени също фотоволтаици (на английскиPhotovoltaics, PV), са съоръжения за превръщане на слънчева енергия в електрическа енергия. Фотоволтаичната система съдържа слънчеви панели, съставени от слънчеви клетки от полупроводников материал, при който протича фотоволтаичен ефект. Процесът по природа е физикохимически, тъй като първият му етап е фотоелектричен ефект, след който протича електрохимичен процес, при който се генерира електрически ток.[1] Енергията, генерирана с фотоволтаични системи, отдавна се счита за чиста и възобновяема енергия[2].

Фотоволтаичните системи според предназначението си се делят основно на три категорий.

  • Самостоятелни / островни (осигуряват захранване на отдалечени обекти)
  • Мрежови On-Grid (системи, свързани към националната АС мрежа)
  • Хибридни Off-Grid  (системи, които са комбинация от другите два типа)

Фотоволтаичните самостоятелни (островни) системи са предназначени за отдалечени места, които нямат достъп до електропреносната мрежа или друг източник на електроенергия. Това са малките населени места, вилни зони, лозя и т.н.

Основните компоненти, от които е изградена една островна фотоволтаична система са:

Мрежовите On-Grid фотоволтаични системи са системи, при които за да работят е необходимо да са свързани непрекъснато към електроразпределителната мрежа. Прекъсне ли подаването на енергия  мрежовия соларен инвертор спира да работи. Те са подходящи за големи фотоволтаични системи където не се търси автономност. За да работи без да изнася електроенергия към електропреносната мрежа е необходимо поставянето на т.н ограничител, който следи в реално време потреблението. Мрежовите On-Grid фотоволтаични системи са системи са подходящи за продажба на изцяло или частично (не консумираната) произведена ел. енергия. За това е необходимо поставянето на съответния измервателен уред (електромер) както и договор между собственика на фотоволтаичната система и съответното ЕРП.

Основните компоненти, от които е изградена една островна фотоволтаична система са:

  • Соларен мрежови инвертор
  • Фотоволтаични панели
  • Батерия (опция). С добавянето на батерия системата на практика няма загуби, като излишната и неконсумирана произведена през деня елекртоенергия се складира за ползване/продажба през ноща. 

Хибридните Off-Grid фотоволтаични системи са системи, които са най-продуктивни с оглед възможностите си на работа. Те могат да работят както в хибриден Off-Grid режим (напълно автономно), като при наличие на ел. мрежа могат да добавят мощност при нужда (ако консумацията надхвърля производството) така и в мрежови On-Grid режим, като според модела на хибридния инвертор има възможност и за изнасяне (продажба) на ел. енергия.

Основните компоненти, от които е изградена една хибридна Off-Grid фотоволтаична система са:

В описанието е приложена официална информация от Wikipedia

Shopping Cart
Scroll to Top
Свържете се с нас